افزایش و کاهش سهام شرکت

افزایش و کاهش سهام شرکت

افزایش سرمایه

شرکت ها اصولا زمانی که نیاز به نقدینگی برای ایجاد فعالیت جدید و یا گسترش دادن فعالیت قبلی دارند از افزایش سرمایه که یکی از مزایای بورس است استفاده میکنند. این تامین نقدینگی از راه های متفاوتی صورت می گیرد. راه هایی چون آورده ی نقدی ، استفاده کردن از دارایی های قبلی و…. ابتدا این امر توسط هیئت مدیره پیشنهاد داده خواهد شد و بعد از ارائه طرح توجیهی ، مشخص کردن روش و محل سرمایه گذاری و همچنین میزان افزایش این تصمیم به تصویب مجمع عمومی فوق العاده می رسد و در مرحله ی بعد مجدد در اختیار هیئت مدیره قرار می گیرد که بعد از طی روندی شخص با گرفتن رضایت سازمان بورس اوراق بهادار افزایش سرمایه را ثبت می نمایند. این نکته نیز قابل ذکر است که تغییرات در سرمایه ی یک شرکت فقط و فقط در صلاحیت مجمع فوق العاده ی سهامداران شرکت است.

 

 

مراحل اعمال افزایش سرمایه شرکت

در اولین گام هیئت مدیره یک شرکت طرح افزایش سرمایه را برای بیان در مجمع فوق العاده آماده خواهد کرد و برای تشکیل جلسه مجمع فوق العاده از سازمان بورس اخذ اجازه می نماید و سپس توسط روزنامه ی رسمی شرکت آگهی مبنی بر دعوت از سهامداران را درج می نمایند.

 

دومین گام در این امر مطرح کردن گزارش مبنی بر میزان ، نحوه و محل افزایش سرمایه اسست و همچنین دفاع کردن از این طرح. نتیجه ی برگزاری این جلسه تایید و یا عدم تایید افزایش سرمایه می باشد.

بعد از تایید و تصویب طرح افزایش سرمایه به وسیله ی سهامداران تشریفات عملی کردن افزایش سرمایه استارت خواهد خورد

 

 

کاهش سرمایه در شرکت

همان طور که یک شرکت ممکن است بنا به دلایل مطرح شده اقدام به افزایش سرمایه نماید گاهی هم اتفاق می افتد که بخواهد سرمایه ی خود را کاهش دهد. معمولا کاهش سرمایه ی یک شرکت به دو شکل زیر صورت می گیرد:

  • کاهش اختیاری
  • کاهش اجباری

در این قسمت ابتدا به تحلیل بخش مرتبط با کاهش اختیاری سرمایه در یک شرکت می پردازیم

در برخی موارد یک شرکت در مدت کمی موفق به انجام دادن فعالیت و هدف خود نمی شود و بیشتر از مبلغی که مورد نیاز است سرمایه در اختیار دارد در این زمان می توان قسمتی از سرمایه را کاهش و به شرکا باز گرداند.

بر اساس ماده ی ۱۸۹ اصلاحی مجمع عمومی فوق العاده این اختیار را دارد تا به پیشنهاد هیئت مدیره در خصوص کاهش سرمایه ی شرکت به صورت کاملا اختیاری اتخاذ تقسیم کند. البته این نکته نیز حائز اهمیت است که این کاهش سرمایه به تساوی حقوق سهام لطمه ای وارد نکند و سرمایه از حداقل مبلغ مقرر کمتر نشود.

این مرحله از کاهش سرمایه خود شامل مراحل ویژه ای می شود  که به شرح زیر است:

  • پیشنهاد هیئت مدیره برای کاهش سرمایه می باید حداقل ۴۵ روز قبل از تشکیل مجمع عمومی فوق العاده به بازرسان داده شود.
  • این پیشنهاد مطرح شده باید با توجیه لازم جهت تحقق یافتن امر کاهش سرمایه باشد همچنین باید در بر گیرنده ی گزارشی درباره ی امور شرکت از آغاز سال مالی باشد.
  • بازرسین شرکت باید بعد از اینکه پیشنهاد توسط هیئت مدیره مطرح شد نظر خود را به مجمع عمومی فوق العاده اعلام نمایند.
  • درج آگهی مبنی بر تصمیم مجمع عمومی دایر بر کاهش سرمایه ظرف مدت یک ماه

 

 

به طور کلی می توان گفت کاهش سرمایه به دو صورت انجام می شود:

  • کاهش دادن تعداد سهام که در این حالت برخی از شرکا قیمت اسمی سهامی که دارند دریافت و با رضایت کامل خود از شرکت خارج می شوند.
  • کاهش دادن مبلغ اسمی سهام ، به طور مثال سهام ده هزار ریالی به ۵ هزار ریالی تبدیل می شود و مابقی ان به شرکا که همان صاحبان سهام هستند باز گردانده می شود.

 

 

کاهش اجباری سهام

اگر زیان های وارده به شرکت به اندازه ای باشد که نصف سرمایه ی شرکت از بین برود در این حالت طیق قانون تجارت هیئت مدیره موظف است که مجمع عمومی را دعوت کند تا نسبت به دوام و ماندگاری و یا انحلال شرکت تصمیم گرفته شود. اگر مجمع عمومی رای به انحلال شرکت دهد باید در همان جلسه سرمایه ی شرکت را با توجه به سرمایه ی موجود کاهش دهند. البته به شرطی که این میزان کمتر از حداقل سرمایه ی تاسیس شرکت های مربوطه نباشد.